August Winners

Best Film Score
Ode to an Inanimate Companion
Directed by
susan lim, Christina Teenz Tan, Samudra Kajal Saikia

***

Best Music Video
A Feast That Never Comes
Directed by
Maria Juranic

Honorable Mentions:
Ouverture
Director Ioannis Koutroubis

(sh)Iberia!
Director Viktoria Robotika

ShibaShiba!
Director Viktoria Robotika

M le Maudit "Khedira"
Director David Fitt

Sebastapol
Director Marco North

Mela Koteluk & Kwadrofonik - Trees
Director Andrzej Stepouois

***

Best Actor
Jim Daly
Amissa Anima
Directed by
Tatiana Doroshenko

***

Best Actress
Sheida Rahni
SADA
Directed by
Alex Andre

Honorable Mention
Manuela Pereiro Castro
Roots
Directed by
Marina Díez

***

Best Cinematography
Eternal Chances
Directed by
Catherine Gropper

***

Best Drama
Distanced
Directed by
Liam Boland

***

Best TV Series
Turf Valley
Directed by
Adam Rodgers

Honorable Mention
Mass Hauntings - The Investigation of the Lizzie Borden House
Directed by
Daniel Groom

***

Best Micro Film
My Sweet DOLLy
Directed by
Kurt Leitner

Honorable Mention
The Break Fast Track
Directed by
Alex Gust

***

Best Student Film
A Song of starless Skies
Director Jan Niederprüm

Honorable Mention
Eli Eli
Director Alma Evan Piekarski

***

Best Comedy
Three honest unemployed women
Directed by
Corrado Calda

Honorable Mentions:

ALGORITHM
Director Matthew Frost

MarriageFit
Directors Rob DiNinni, Jeffr

***

First Time Filmmaker
Antoine POUILLY
Director of
Meadows' Disturbance

Honorable Mentions:

Marion Brogyanyi
Director of
the first 8 weeks after the last 8 years

Wei Zhou
Director of
The Mirror, The Spine

Armando DuBon Jr,
Director of
Reckoning

***

Experimental Film
Flutter
Directed by
Mark Street

Honorable Mentions:

Postcards From Last Summer
Director Camilo Barria Royer

Dream Dancing
Director Yushu Shen

BOGUE
Director Santiago Echeverry

The Meeting (the interpreter)
Director Catherine Gropper
in Narrative Short, Experime

Bird Flying High by Catherine Gropper music Moss by Arnalds
Director Catherine Gropper

Orion
Director eva ingolf

***

Best Script
A WRITER IN THE DARKNESS
Writer GIUSEPPE DE VUONO

Honorable Mentions:

Again, Mama
Writer Geqi Li

Misguided Illusions
Submitter Alex Acevedo

Alta California
Writer Lynn H. Elliott

***

Best Animation
BomPaPa
Directed by
annika Maria Udo Winther

Honorable Mention
Swiss Ball
Directed by
Andrew Racho

***

Best Director
Susan Lim, Samudra Kajal Saikia, Christina Teenz Tan
For
Fantasy of Companionship between Human and Inanimate

This No Land
Director Alexander Decomme

UnSpoken
Director Todd Sandler

Lock Down
Director Barbara Holstein

***

Documentary Feature
Tahriib (Those Who Travel North)
Director Daniel Smith

***

Documentary Short
Angel of Gaza
Directed by
Ahmed Mansour

Honorable Mentions:

Netaji @ 125
Director Subimal Bhattachar

49
Director Yong Jin Yoon

In a Whole New Way
Director Jonathan Fisher

***

Narrative Short
The Tunnel
Directed by
Alexey Knauer

Honorable Mentions:

Dinner with Dex
Director Olivia Cheng

Hysterium
Director John D. Lofton IV

50TH ANNIVERSARY
Director Tamal Dasgupta

Artist’s soul
Director Piero Piromallo

Apache Girl
Director Richard Allen Pines

***

Best Editing
Solitude
Directed by
fabio grossi

***

Best Producer
OB
Director Kazuya Shimoyama

***


Special Selections:

Best Animation
Lifeblood
Directed by
Nicholas Tory

Best Feature Film
Emily or Oscar?
Directed by
Chris M. Allport

Best Director
Jamie Lundy, Dominic Brunt
For
EVIE

Best Producer
Lallan Samaroo
For
FRUITVILLE

Best Experimental
The Man in the Long Black Coat
Directed by
Vanessa M. H. Powers

Best Actress
Robyn Dempsey
For
Tina Times Two
Directed by
BONNIE DEMPSEY

Narrative Short
The Girl At The End Of The Garden
Directed by
Bonnie Dempsey

Best Script
Kepley
Written by
Stephanie Katherine Grant
Michael Grant

Best Cinematography
Tonight will be Fine
Directed by
Richard Yang

 

madrid.jpg